Varna uporaba zdravil za lajšanje želodčnih težav in zgage

Za lajšanje želodčnih težav se najpogosteje uporabljajo zdravila, ki bodisi nevtralizirajo že izločeno kislino (antacidi) bodisi zmanjšajo ali celo povsem zavrejo izločanje želodčne kisline (zaviralci histaminskih receptorjev in zaviralci protonske črpalke).

Bolnikov z želodčnimi težavami je zelo veliko. Večina ne potrebuje zdravniške pomoči in se zdravi sama. Poleg diete lahko ljudje s tovrstnimi težavami jemljejo tudi zdravila, ki jih v lekarni dobijo brez recepta (v Sloveniji so to antacidi in zaviralci histaminskih H2-receptorjev).

Antacidi (imenovani tudi kreda) in zaviralci histaminskih receptorjev (npr. ranitidin) se lahko jemljejo istočasno, saj antacidi delujejo hitro in kratkotrajno, zaviralci histaminskih receptorjev pa z nekaj zamika in dalj časa, torej se ti dve vrsti zdravil celo dopolnjujeta.

Zdravila je mogoče jemati tudi preventivno, torej za preprečevanje pričakovanih težav. Za preprečevanje nočne zgage ni smiselno jemati antacidov, saj delujejo le kratek čas; v tem primeru je bolje vzeti zaviralec histaminskih receptorjev, ki zmanjša izločanje kisline celo noč. Največkrat težave ob ustrezni dieti in zdravilih izginejo. Če pa ne minejo ali se ponavljajo, trajajo več kot 14 dni ali so spremljane s simptomi, ki nakazujejo resnejšo organsko bolezen (težko požiranje, slabokrvnost, hujšanje, krvavitev iz prebavil), je treba takoj poiskati zdravniško pomoč.

Pri uporabi zdravil se je treba zavedati, da lahko kakršna koli organizmu tuja snov po zaužitju povzroči tudi neželene učinke, najpogosteje alergično reakcijo ali v redkih in skrajnih primerih okvaro ledvic ali jeter. Ti zapleti so pri zdravilih, ki jih uporabljamo za lajšanje želodčnih težav, sicer zelo redki, a se jih je treba zavedati in biti na morebitne spremembe v delovanju in videzu našega organizma pozoren. Pred uporabo zdravil moramo zato prebrati navodila, jih upoštevati in ob pojavu morebitnih neželenih učinkov ter ob morebitnem slabšem počutju takoj poiskati zdravniško pomoč.

Andrej Gruden, dr. med., specialist gastroenterolog

Preberite tudi

  • Pomlad in alergije

  • Kako dolgo hraniti ostanke hrane?

  • Fondi za hladne dni

  • Kostanj