Ko se nam ob hrani cedi tudi kislina

Prebavni encimi, želodčna kislina in bolezni želodca

Želodec vsak dan izloči liter do liter in pol želodčnega soka. Najpomembnejši sprožilec izločanja prebavnih sokov je uživanje hrane. Glavne sestavine tega soka so želodčna kislina in encimi, najpomembnejši je pepsin. Te snovi so zelo agresivne, saj je njihova naloga začetek razgradnje hrane. Zato je želodčna sluznica proti delovanju agresivnih dejavnikov v želodčnem soku zaščitena, predvsem z zaščitnim slojem goste sluzi, ki prekriva sluznico in onemogoča stik sluznice z agresivnimi dejavniki želodčnega soka. Sluznica je tudi zelo dobro prekrvljena, da se sluz lahko redno obnavlja.

Ko določeni dejavniki oslabijo obrambno sposobnost sluznice, jo razkrijejo agresivnim dejavnikom v želodčnem soku, ki lahko škodljivo delujejo na samo želodčno sluznico. Včasih sluznico le dražijo in nastane vnetje, lahko pa se razvijejo manjše ali večje razjede (erozije ali ulkusi) .

Najpogostejši dejavniki, ki oslabijo obrambno sposobnost sluznice, so okužba želodca z bakterijo Helicobacter pylori in jemanje nekaterih zdravil (predvsem aspirina in drugih zdravil za lajšanje bolečin, z izjemo paracetamola). Obrambno sposobnost sluznice oslabita tudi stres in kajenje.

Andrej Gruden, dr. med., specialist gastroenterolog

Preberite tudi

  • Primorska

  • Grozdje

  • Piknik jedi lahko spečemo tudi v električni ponvi

  • Diši po kostanju