Prekmurske ravnice in zasanjani hribčki
Kategorije: Splošno
V Prekmurju najdemo ravninsko in gričevnato pokrajino, kjer se bohotijo skrbno obdelana polja in pravljični grički.
Prekmurske ravnice so s svojo lepoto navdih pesnikom in pisateljem, ravno tako zasanjan krajinski park Goričko pa zapeljuje s pogledi na vinograde, sadovnjake, med njimi posejane hiške in pravljične zaselke. Če boste piknikovali tod okoli, ne smete mimo največjega slovenskega gradu Grad, ki ima 365 sob in edinstveno pentagramsko obliko. Ogledati si morate tudi značilne hišice s slamnato streho – imenovane cimprače, ki nas spomnijo na starodavne čase in si zamrmrati napeve o mlinu na Muri.
Prostor za piknik najdemo tudi pri Bukovniškem jezeru, ki je znano po svojih zdravilnih točkah, na katerih lahko naberete nekaj pozitivne energije. Jezero je obdano z bukovimi gozdovi, v bližini pa se nahaja izvir zdravilnega studenca sv. Vida.
V Prekmurju se je vedno dobro jedlo in vsak pravi jedec se bo razveselil širokega nabora tradicionalnih jedi. Ali bi začeli z bujto repo, bogračem, dödöli, prekmursko gibanico, ocvirkovimi pogačicami, langašem, mlečno župo ali prekmursko šunko?
Domače jedi so povezane s šegami in običaji, še danes pa so koline pravi praznik. V tem času nam v gostilnah ponudijo polnjeno svinjsko debelo črevo, (baba), polnjen želodec (ded), ocvirke, prekajeno slanino, zaseko in ostale mesnine.
In kaj se pije v Prekmurju? Nekoč so za vino skrbeli viničarji – to so bile družine nižjega stanu, ki so živele v vinogradih v viničarskih kočah, v zameno pa obdelovale vinograde. Danes lahko vidimo nekatere ohranjene domačije, ki nas še vedno opominjajo na težke življenjske razmere viničarjev. Najpogostejše sorte vin so Laški rizling, Chardonnay, Modra frakinja in Modri pinot.
Potem ko bomo obiskali Prekmurje, se bomo domov res težko vrnili lačni ali žejni.