Ko majhna težava preraste v veliko zgago
Kategorije: Zdravje
Kako nastane gastroezofagealna bolezen (GERB) požiralnika
Za marsikoga skoraj nemogoče izgovorljiva beseda gastroezofagealni refluks je za mnoge velika težava. Zgago, ki je najznačilnejši znak tega obolenja, navaja kar 40 odstotkov odraslih in to vsaj enkrat na mesec.
Gastroezofagealni refluks ali vračanje želodčne vsebine v požiralnik je sicer normalen pojav. O bolezenskem refluksu (vračanju) govorimo tedaj, ko podaljšano trajanje kontakta želodčne vsebine s sluznico požiralnika povzroči neprijetne simptome.
Sluznica požiralnika v nasprotju s sluznico želodca ni prilagojena na prisotnost agresivnih dejavnikov v želodčnem soku (predvsem želodčne kisline), ki jo zato dražijo in povzročijo vnetje, kar povzroči občutek zgage, tujka v požiralniku in težko požiranje. Neredko se zgodi, da vračanje želodčne vsebine vzdraži tudi druge receptorje v steni požiralnika, kar lahko povzroči napade kašlja in težkega dihanja. Včasih se dvigne želodčna vsebina vse do žrela in ga draži. Čezmerno prehajanje želodčne vsebine v požiralnik normalno preprečuje gastroezofagealni sfinkter, to je krožna mišica na meji med požiralnikom in želodcem.
Dejavniki, ki povzročijo čezmerno vračanje, lahko bodisi oslabijo delovanje mišice zapiralke (določena hrana, zdravila), povečajo volumen želodčne vsebine (nepravilna prehrana ali čezmerna količina hrane) ali pa zmanjšajo obrambno sposobnost sluznice požiralnika (kajenje).
Andrej Gruden, dr. med., specialist gastroenterolog